Gyakran ismételt kérdések

NAPIREND, NEVELÉSI KÖRNYEZET

A Kisember Waldorf Óvoda a XII. kerületben, jól megközelíthető helyen bérli épületét. A múlt század elején épült villa tágas teret biztosít gyermekeinknek, akik a kertben óriási fügefa, égig érő ezüstfenyők, hatalmas hársfa oltalmazó árnyékában játszhatnak. Az óvoda 2005 őszén kezdte meg működését, és a Kisember Waldorf Közhasznú Egyesület fenntartásával működik, melynek tagjai az aktuálisan idejáró gyerekek szülői közössége.

Hány gyerek jár az óvodába és milyen csoportok vannak?

Óvodánk egy vegyes életkorú (3-7 éves) csoporttal működik, a maximálisan felvehető gyermekek létszáma 28 fő. Az optimális létszám: 25 fő.

Hány óvónő van foglalkoztatva?

A csoportot három óvónő viszi és egy segítő. Két állandó délelőttös óvónő fogadja a gyerekeket reggel, napközben kapcsolódik be a közös munkába a délutános óvónő, aki ebéd után veszi át a délutános csoportot. A három óvónő alkotja a nevelőtestületet, s minden nevelésre, pedagógiára közvetve vagy közvetlenül kiható kérdésben az általuk alkotott konferencia vezeti az óvodát.

Van még két pedagógus, akik az euritmiát és a fafaragást oktatják.

Milyen a napirend a nem ottalvós napokon?

8.00-8.30 A gyerekek megérkeznek, bekapcsolódnak a játékba
8.30-9.45 A szabad játék ideje
9.45-10.00 Rendrakás (ezt az óvónők és a gyerekek együtt végzik)
10.00-10.30 Reggeli kör
10.35-10.50 Tízórai kása elfogyasztása
10.50-11.00 Öltözködés
11.00-12.00 Szabad játék az udvaron, munka a kertben vagy séta
12.00-12.15 Udvaron rendrakás, bemenetel
12.15-12.30 Kézmosás, illatos olaj a tenyérbe, mese
12.30.-13.00 Ebéd (a csoportba járó gyermekek az óvónőkkel egy asztalnál, közösen asztali áldással kezdik és megköszönéssel fejezik be az étkezést)
13.00 Szülők érkeznek a gyerekekért

Milyen a napirend az ottalvós napokon?

8.00-8.30 A gyerekek megérkeznek, bekapcsolódnak a játékba
8.30-9.45 A szabad játék ideje
9.45-10.00 Rendrakás (ezt az óvónők és a gyerekek együtt végzik)
10.00-10.30 Reggeli kör
10.35-10.50 Tízórai kása elfogyasztása
10.50-11.00 Öltözködés
11.00-12.00 Szabad játék az udvaron, munka a kertben vagy séta
12.00-12.15 Udvaron rendrakás, bemenetel
12.15-12.30 Kézmosás, illatos olaj a tenyérbe, mese
12.30.-13.00 Ebéd (a csoportba járó gyermekek az óvónőkkel egy asztalnál, közösen asztali áldással kezdik és megköszönéssel fejezik be az étkezést)
13.00-13.15 Kézmosás, fogmosás, öltözés
13.15-13.30 Mese a délutánosoknak
13.30-15.00 Csendes pihenő
15.00-15.30 Ébredés, öltözködés, elpakolás
15.30-16.00 Közös uzsonna, folyamatosan érkeznek a szülők a gyerekekért

Milyen a heti-rend az óvodában?

A Waldorf-óvodák hagyományosan reggel 8.00 és 13 óra között tartanak nyitva, azonban a körülmények változása egyre szélesebb körben teremt új igényt az egész napos foglalkozás biztosítására (a nagyobb gyermekek számára) ebben az óvodatípusban is.
Általában hétfő, kedd és szerda az ottalvós nap.
Csütörtök pedagógiai nap (nem ottalvós) szülői est napja.
Pénteken baba-mama játszóházi foglalkozás van délután (nem ottalvós nap). A gyerekek születésnapját is ezen a napon szokták ünnepelni.

Az “első éves” gyerekek számára a szerdai nap (és néha a péntek is) pihenőnap!

Mit értünk a szabad játék alatt?

A gyerekek önállóan játszanak, míg az óvónők a hét különböző napjaihoz és az évkör ritmusához igazodó munkát végeznek; elkészítik a tízórait; előkészítik a művészeti tevékenykedéseket, amelyekbe a gyermekek, ha akarnak, szabadon bekapcsolódhatnak.

Mit csinálnak a “reggeli kör” alatt a gyerekek?

Körben gyülekeznek az évszakasztalnál, gyertyagyújtás, köszöntik az aznapot. Az időjárásról versben vagy dalban “beszélnek”, imaszerű verset mondanak. Megemlítik a hiányzókat.
Ritmikus játék: Az óvodásokhoz szabott történetbe ágyazott verses, énekes, ritmikus mozgás.

Mikor van szünet?

A nagyobb ciklusok utáni élményfeldolgozó szünetek egy őszi egy hosszabb tavaszi szünetben öltenek testet. Természetesen a karácsony és újév közötti időszak is otthon telik. Februárban farsang után egy hét ún. síszünetet (takarítási szünet), nyáron pedig az óvodai tanévet záró ünnep után, június második felétől augusztus végéig szünetel a pedagógiai programmal végigkísért óvodai élet.

Miért van sok szünet?

A Waldorf-pedagógia ajánlása szerint a közösségben töltött időt, ami sok ingerrel látja el a gyerekeket, lehetőség szerint a csendes, nyugalmasabb otthonlét követi. Fontosnak tartjuk a gyermekek pihenését mind délutánonként, mind egy-egy nagyobb, általában 6 hetes ciklus után. Ennek célja az, hogy a gyermek fel tudja dolgozni és mélyen magáévá tudja tenni mind a napközbeni, mind az egy-egy nagyobb ciklus során őt ért élményeket.

Hogyan zajlik az óvodai beszoktatás?

Az óvodánkba való felvételkor alapvető kérdés, hogy a szülők ismerik-e a Waldorf-pedagógiát, tudják-e milyen közegbe, környezetbe hozzák gyermekeiket.

Az új gyermekek érkezésekor családlátogatásokra kerül sor.

A beszoktatás üteme az újonnan érkező gyermekek születésének sorrendjében történik, ahol a legidősebb kisgyermek érkezik elsőként a közösségbe, legkorábban szeptember második hetében. A fokozatosság miatt egy héten általában 2 új gyermek ismerkedik az óvodai élettel.

A beszoktatás az egyén szintjén is fokozatos: először az édesanyjával vagy az édesapjával együtt látogat be, ismerkedik az új környezettel a gyermek. Ez lesz egyre hosszabb, a reggeli búcsútól ebéd utánig (13 óra). Az első évben ez a maximum, a további években egészülhet ez ki az óvodában alvással, aminek végén a búcsú 16 órakor van.

Mit értetek a baba-mama játszó délután alatt?

Az óvodai életet megelőzően a gyermekeknek és szüleiknek lehetőséget biztosítunk az ismerkedésre. Heti egy alkalommal, négy hetes turnusokban, baba-mama játszó délutánra várjuk az érdeklődőket. Itt az óvodai élet egy-egy elemével – szabad játék, ritmikus körjáték, formázás, uzsonna, mese – ismerkedhetnek életkoruknak megfelelő szinten a gyerekek, természetesen szüleik közreműködésével.

A Kisember Waldorf Óvodában van-e udvar, kert, tornaterem? Mozognak-e eleget a gyerekek?

Óvodánk saját udvarral, kerttel rendelkezik. A kertben óriási fügefa, égig érő ezüstfenyők, hatalmas hársfa oltalmazó árnyékában játszhatnak.

Hetente egy alkalommal euritmia foglalkozás van minden gyermeknek. Az euritmia mozgás-művészet, körülírható, mint látható beszéd, látható zene.
A ritmikus játék és az euritmia mellett a gyerekeknek megfelelő mozgásfejlődésük érdekében lehetőségük nyílik az életkoruknak megfelelő természetes játékos mozgásokra: futásra, ugrásra, dobálásra, kúszásra, csúszásra, mászásra, függeszkedésre, a mindennapi benti és kinti játékban egyaránt.

Milyen alkotó tevékenységekkel töltik a gyerekek az idejüket?

Hetente egyszer, ismétlődő ritmusban lehetősége van minden gyereknek arra – általában a szabad játék ideje alatt -, hogy a rajzolásban, festésben, gyurmázásban és a gyapjúkép készítése folyamán alkotó- és formáló készségét fejlessze.

Hogyan oldjátok meg az étkezést? Mit esznek a gyerekek?

Óvodánk minden apró mozzanatával a kisgyerek életformáját igyekszik szolgálni, jó minőségű táplálékot adva a gyerek testének, lelkének, egész személyiségének.

Ehhez igazodva és az egészséges táplálkozást is szem előtt tartva elsősorban a gabonaféléken, zöldségeken, gyümölcsökön van a hangsúly étrendünkben, de az ebédben tejtermékek is a megfelelő mennyiségben jelennek meg. A gyermekek napközbeni, óvodai étkezése így elsősorban a lakto-vegetáriánus étrenden alapul.

A gyerekek számára napi 2-3-szori étkezést biztosítunk, szerződött ételszolgáltató szállítja minden nap a vegetáriánus, friss ebédet az óvodánkba.

Fontos, hogy a gyerekek lássák az ételkészítés folyamatát, és kívánságuk szerint részt is vehessenek benne. A gabonák a tízórai részét képezik amelyek előkészítésében az óvónéni segítségére tudnak lenni a gyerekek is. A közös szeleteléssel, főzéssel észrevétlen egy újabb színtér nyílik meg a nevelés szolgálatában.
Minden napnak megvan a maga gabonája, ezért minden héten ugyanazt fogyasztjuk, csak kis változtatások fordulnak elő. Ez is a biztonság érzését és az időbeni tájékozódást támogatja, főleg a kisebbek számára, azonkívül a hét struktúráját, a napok neveit is könnyebben sajátítják el a gyerekek, ha állandó ételek és tevékenységek kapcsolódnak az egyes napokhoz.

Mi az óvoda nevelési filozófiája, a gyerekekhez való viszonya?

Pedagógia alapprogramunkat itt érdemes elolvasni (link).

Nevelésünk célja és feladata: segítséget nyújtani ahhoz, hogy a kisgyermek, mint individuum a fejlődési útján egészségesen haladva, a lehetőségek széles körével úgy kerüljön kapcsolatba, hogy képes legyen nemzetiségétől függetlenül kiválasztani a személyiségének megfelelőt. Így váljon testileg egészséges, lelkileg szabad és szellemileg kreatív felnőtté. Képes legyen arra, hogy saját akaratát, érzelmeit és gondolkodását önálló és felelős életvitelre fordítsa, környezetét ne visszautasítsa, hanem emberségesebbé tegye.

Számítotok-e aktív közreműködésre a családok részéről?

Az óvodai nevelés a családi neveléssel együtt, azt kiegészítve szolgálja a gyermek fejlődését. Ezért első perctől alapvető feltételnek tartjuk a családokkal való jó együttműködést.

Mindennapjaink zavartalan működésének feltételeit a családok aktív közreműködésével teremtjük meg. Mindenki lehetősége szerint, hozzájárul ehhez: gazdasági ügyek intézésével, pályázat-írással, élelmiszerek beszerzésével, szervező munkával. Az épület kialakítását és felújítását, az aktuális karbantartási munkák elvégzését is ők vállalják (pl: festés-mázolás, kertrendezés, játékok javítása, stb.). Az óvoda hétvégi takarítását, mosást heti váltásban osztják meg, így minden családra évente 2-3 alkalom jut.

Együtt készülünk az ünnepekre is. E célok és feladatok megvalósulása érdekében kb. hat hetente délutánonként szülői estet tartunk, ahol a Waldorf-pedagógia szellemi hátterével is ismerkedhetnek a szülők.

A közösen megélt élmények jó lehetőséget nyújtanak a szülőkkel való kapcsolat elmélyítésére, a családok jobb megismerésére, illetve a családok közötti barátságok kialakítására

KÖLTSÉGEK, DÍJAK

Milyen hozzájárulást fizetnek a családok a Kisember Waldorf Óvodában?

A Kisember Waldorf Óvodát az adott szülői közösség finanszírozza adományaival. Mindenki maga dönti el, hogy mennyivel tud hozzájárulni a működéshez, azonban az összes család által tett szumma vállalásnak fedeznie kell az óvoda működési költségeit (különben nem fenntartható a működés). Minél magasabb összegű adományt kínálsz fel, annál inkább segíted a közösséget. Nonprofit és transzparens a költségvetésünk.

A családok 12 havi hozzájárulást fizetnek, tehát egész évre tervezzetek!
Ez az az összeg, amely fedezi az óvoda havonta jelentkező kiadásait. Ennek közel kétharmada jut az óvónőknek, a maradék egyharmadból fedezzük a közösség helyszínének bérleti költségét, a működtetés adminisztratív feladatait, stb. Az egész évre vetített költségeket osztottuk fel 12 hónapra, ezért a hozzájárulás összege a nyári hónapokban sem változik.

Mi a szülői hozzájárulás mértéke egy időben odajáró testvérek esetén?

Mivel a teljes csoport működési költségét szükséges kigazdálkodnunk a családok adományaiból, így mindegy, hogy az oda járó gyerekek testvérek-e vagy sem.

Milyen egyéb költségek merülnek fel a havi hozzájáruláson kívül?

A havi hozzájárulás nem tartalmazza az étkezés díját (900 Ft/nap/fő).

Minden családra jut az év során 1-2 alkalom, amikor ők vásárolják meg a heti gyümölcsöt, vajat, répát, stb. Ez kb. 5000 Ft / alkalom

A Kisember Waldorf Egyesület belépési tagdíja, egyszeri 30.000 Ft.

Az óvodapedagógusok fizetése, az ingatlan bérleti díja állandó kiadás, így a bevételeket is tervezhetővé akarjuk tenni. Amit el akarunk kerülni, hogy év közben elmenjenek családok úgy, hogy tartoznak “és nyárra már nem fizetünk” kijelentéssel mínuszba viszik a közösség költségvetését. Ezért a fenntartó Kisember Waldorf Egyesületbe való belépéskor mindenki fizet 2 hónapnyi adományt (120.000 Ft), ami körülbelül fedezi az óvodai lét utolsó két hónapjának költségeit.

Mennyit is fizess?

Hogyan számold ki, hogy mennyi adományt ajánlasz?
– Gondolj arra, hogy hosszú távon tartani tudd a vállalásod.
– Gondolj arra, hogy ha többet adsz, akkor jobban működik ez a közösségi fenntartású óvoda.

JELENTKEZÉS